“Objektivem zachycuji portréty, okamžiky a vytvářím vzpomínky. Inspirujte se na mém blogu tipy na výlety, cestování i kulturu.”​

Opět přemýšlíte, kam o víkendu vyrazit? Ideálně v Moravskoslezském kraji? Tak já mám pro vás zase jeden tip na parádní procházku lesem se zastávkou na zřícenině, kocháním se krásnými výhledy a také navštívením kostela Cvilín, z něhož uvidíte město Krnov. Kdo chce potrénovat, může si vyběhnout známé schody na Cvilín a nebo si jen dát pivko a dobrotu v hospůdce u rozhledny H. Kudlicha. Nicméně si projdete krásnou naučnou stezku lesem i polem a užijete si přírodu i památky. A nemusíte ani nikam na hory, abyste se parádně prošli. Tak pojďme spolu na výlet, kde se vám bude líbit!


ROZHLEDNA HANSE KUDLICHA ÚVALNO A VÝHLEDY NA JESENÍKY I BESKYDY

První zastávkou, než se vydáte na toulky lesem a za objevením zříceniny Šelenburk, je krásná historická rozhledna Hanse Kudlicha.  Navíc se u ní nachází prostorné parkoviště, kde můžete pohodlně nechat auto.

Už jen co stojíte pod rozhlednou se můžete podívat na výhledy, které se nabízí okolo. Na rozhlednu je vstupné zpoplatněno, avšak jedná se o drobnou částku (20Kč na dospělého), kterou člověk mile rád přispěje. Není tam příliš moc schodů, takže i pro děti se jedná o jednoduchý výstup. Pro milovníky výhledů zase něco, co potěší. Z rozhledny na jedné straně, když je jasno, můžete vidět vzdálené Beskydy a ze strany druhé pro změnu Jeseníky.

Vedle rozhledny stojí hospůdka, ve které se můžete rovnou občerstvit na cestu. A pokud máte hlad, doporučuji jejich smažené tvarůžky, mňam! Jen pozor, aby to nebyla konečná vašeho výletu. 😀 Trasa, kterou, kterou jsme se vydali, začínala hned vedle rozhledny Hanse Kudlicha hluboko do krásných lesů, než jsme narazili na rozbahněná místa v poli… Jojo, i to se stává. Takže určitě pevné boty s sebou. 🙂

TROCHA TÉ HISTORIE A INFORMACÍ

Rozhledna Hanse Kudlicha se nachází nad obcí Úvalno, proto ji najdete i když si zadáte – Rozhledna Úvalno, v lokalitě zvané také Strážiště, což je od Krnova opravdu kousek. Zde také naše i vaše túra může začít. Rozhledna má výšku 22 m, a jelikož stojí na pěkně vyvýšeném vrchu, je z ní krásný rozhled! Uvnitř ukrývá také mauzoleum rodáka Hanse Kudlicha, na jehož počest byla vystavěna a ve spodní části jsou uloženy jeho ostatky. Hans Kudlich byl lékařem a poslancem Rakouského říšského sněmu, který bojoval za zrušení roboty. Rozhledna byla vystavěna v roce 1913 ku příležitosti jeho devadesátých narozenin.


ZŘÍCENINA HRADU ŠELENBURK (CVILÍN)

Zřícenin hradů máme v našem kraji tolik, že ani nestačíme spočítat a každá má své jedinečné kouzlo. Z většiny z nich se nabízí příjemné výhledy do krajiny a Šelenburk v tomto rozhodně nezklame. Jen si na výhledy musíte trochu vyšplhat. Ovšem, stojí to za to! Mimo to si na hradu můžete udělat piknik a něco upéct. Uprostřed jeho zřícenin se nachází ohniště a nejspíše se tam najdou i útulná místečka k přespání. Takže kdo rád divočinu v noci v přírodě, má zde dobrý tip.

Ke zřícenině navíc vede lesní naučná stezka, a krom toho, že půjdete kolem několika fajnových rybníků, vhodných pro odpočinek, nebo koupání psů :D, tak také po cestě uvidíte parádní odpočívadlo, kde se opět dá “zakempit” a stojí ohniště. Navíc vaše kroky vedou chvíli po asfaltové cestě a chvíli se loudáte lesem. K samotnému hradu si vyšlápnete do kopce ale pak… no prostě nádhera, když se před vámi zřícenina objeví.

A JAK TO V MINULOSTI S HRADEM BYLO?

Hrad Cvilín byl vybudován jako jeden z článků obranné zemské soustavy, a to někdy v 13. století. Ve druhé polovině tohoto století patřil hrad Benešovicům, kterým byl však koncem šedesátých let 13. století zkonfiskován králem a stal se z něj zeměpanský hrad. Od 15. století až po rok 1534 je vedeno, že se tento hrad stal střediskem krnovského vévodství.  V době česko – uherských válek byl dobyt vojskem a na přelomu 15. – 16. století za Jana Šelenberka (získal díky němu nynější pojmenování) se nechal opravit. Díky třicetileté válce a po ní byl hrad opuštěn a ponechán osudu.


KOSTEL CVILÍN A ROZHLEDNA CVILÍN

Od hradu, když se vydáte dál kolem penzionu, který nejprve působí jako přístupná restaurace ale není, polní cestou, na které se opět můžete zastavit a libovat se ve výhledech, tak půjdete dál do mírného stoupáku lese a dojdete až ke kostelu. Nad městem Krnov ve své kráse a pýše totiž stojí kostel Panny Marie Sedmibolestné a Povýšení svatého Kříže. Jedná se barokní poutní kostel na Cvilínském kopci. Pod kostelem se nachází tzv. Cvilínské schody. Mnoho z vás je nejspíše zná, neboť jsou dosti proslulé. Vystoupáte po nich přímo ke kostelu a kdo chce potrénovat, může. Při běhu vzhůru, si pěkně máknete.  

A JAKOU MÁ KOSTEL HISTORII?

Kostel byl postaven v letech 1722–1728 pány Andreasem a Georgem Friedrichem Gansovovými.  Kostel má velmi bohatou historii, proto si ji představíme. Historie tohoto poutního místa nese s sebou pověsti, které sahají až do dob vlády Přemysla Otakara II. A právě v této době se zde uctívala pieta Sedmibolestné Panny Marie, díky ní má tento název.  Zakladatelem poutního místa je P. Kornelius Ottweiler, člen minoritského řádu a který taktéž inicioval, aby se zřídila dřevěná kaple sv. Kříže a Bolestné Panny Marie v roce 1684. Obraz piety Panny Marie Sedmibolestné, jež je dodnes uctíván, tehdy namalovat k Bedřich Tauber.

ROZHLEDNA CVILÍN

Kousek od kostela se tyčí rozhledna Cvilín. Jelikož byla v době naší návštěvy zavřená z důvodu rekonstrukce (Květen 2021), a tabule nás informovala, že by se měla otevřít návštěvníkům v červnu, tak je třeba předem zjistit, zda tomu tak je. Víte, jak to někdy s plánováním oprav a rekonstrukcí bývá… 😀 Fotografii rozhledny jsem bohužel nepořídila, poněvadž byla schovaná pod lešením a nešla dostatečně vidět. Ale mám aspoň ceduli no…


TRASA VÝLETU

Můžete si zvolit i jinou trasu, k hradu vede několik cest. Případně si zvolit opačnou a rozhlednu Hanse Kulicha si nechat až na konec. Tady nabízím tu, kde zaručuji, že se pěkně projdete a výlet můžete zakončit v hospůdce pod rozhlednou. 🙂

ZÍSKEJ MAPU

Závěrem chci jen napsat, že se nejedná o výrazně náročnou trasu a přesto se pěkně projdete a protáhnete. Doporučuji Tak šup na výlet!

PŘEČTI SI DALŠÍ ČLÁNKY MÉHO BLOGU