“Objektivem zachycuji portréty, okamžiky a vytvářím vzpomínky. Inspirujte se na mém blogu tipy na výlety, cestování i kulturu.”​

Urbex jsem vždy tak nějak obdivovala, ale nikdy předtím jsem se nevydávala na dobrodružné výpravy takové budovy, haly a komplexy zkoumat. Nicméně toto místo jsem míjela často při cestách do hor Jeseníků. Již dlouho mě lákalo. Četla jsem o něm, slyšela mnoho historek a dokonce i nedávno zjistila, že jeden známý na daném místě odehrál i několik koncertů se svou kapelou pro lázeňské rekreanty.

JÁNSKÉ KOUPELE ZAŠLE SLÁVOU

Město duchů, jak tomuto místu někteří přezdívají, bývalo věhlasným lázeňským a rekreačním střediskem. Dnes už je ale jeho éra slávy jen ve vzpomínkách pamětníků, kteří ji zažili. Většina domů je ve zdevastovaném stavu a okolí taktéž dost zbídačené. Opravdu působí jako město duchů a taky jako z katastrofického filmu. Možná by se tady dobře natáčel i nějaký horor.

Jánské koupele mají za sebou rozličnou historii. Přehazovali si jej různí majitelé jako bumerang a každý nakládal se správou jinak. Dokonce ho měli ve své dočasné vládě nacisté, také posloužilo komunismu a nakonec od roku 1994 byl celý komplex budov definitivně opuštěn. Lázně tak dodnes chátrají. Tentokrát si s nimi pohrává příroda a čas, který dává některým domům za své.

JAKÁ BYLA JEJICH HISTORIE V BODECH?

 • Vzhledem k objevení léčebných pramenů, které se k tomuto místu váží, vznikly počátkem 19. století a je možné, že první lázeňské budovy zde stály roku 1811.
 • Jméno dostaly po zakladateli osady – hraběti Janovi z Tenczina a po něm také Jánův pramen. V té době začaly vzkvétat.
 • Ve 30. letech za vedení hraběnky Karoliny z Arz lázně naopak upadaly, snad díky nezájmu majitelky.
 • Znovu obnovit pověst lázní se snažil lékař Dr. Melion v 50. letech a to díky analýze pramenů.
 • Teprve objevem druhého pramene, který dostal jméno po dceři hraběte Felixe z Arzu – Pavla, se zlepšil zájem o lázně.
 • V roce 1884 přebírá vedení podnikatel Carl Weisshuhn.
 • Koncem 19. století začaly lázně pod vedením Adolfa Smetany opět upadat.
 • V roce 1895 je odkoupil hrabě Camillo Razumovský, a za něj lázně začaly značně vzkvétat. Nechal vyhloubit nový pramen – Marie
 • Svou největší slávu si užívaly začátkem 20. století, kde se areál rozrostl i o nové budovy atp.
 • Během první světové války i v období první republiky byly Jánské Koupele v majetku Razumovských.
 • Lázně fungovaly až do r. 1940, jelikož se pak pozemky Razumovských staly součástí Třetí říše. Sloužily jako výcvikové středisko Hitlerjugend a později je využívali jako zajatecký tábor pro důstojníky.
 • Po druhé světové válce majetek Razumovských znárodnili a rodina utekla do Rakouska. V Jánských Koupelích vznikla dětská ozdravovna.
 • Po revoluci 1989 byly převedené společnosti OREA a do 1993 využívány k rekreaci.
 • Od roku 1994 jsou opuštěné.

„Léčebné prameny, které teď marně vytékají do řeky a přírody, a neléčí.“

NEJSLAVNĚJŠÍ MAJITELÉ A JEJICH POKUSY O ZMĚNU

Věděli jste, že historické koupele, tedy některé budovy, koupil i slavný tenista Tomáš Berdych? Zakoupil je v roce 2016 společně s podnikatelem Petrem Lexou. Tito majitelé žádali v roce 2017 o vyjmutí lázní ze seznamu kulturních památek. Jejich žádosti však nebylo vyhověno. Podle všeho se jedná o překážku, protože aby se mohly lázně zrekonstruovat a majitelé s nimi tak mohli lépe hospodařit, nesmí spadat pod ochranné dědictví. Pravda, že této složitosti až tak nerozumím, ale chápu, že zasahovat do památek a získat podporu nebývá často snadnou cestou.

ATMOSFÉRA JANSKÝCH KOUPELÍ MLUVÍ ZA VŠE! 

Nelekněte se pásek a vydejte se zkoumat. Ano, správně bychom tam vstupovat neměli, ale o tom je přece často urbex. 😀 Jen dejte pozor, abyste někde nezapadli, nebo třeba nezmizeli, jako můj muž ve sklepení :D. Nechci tady vyloženě popisovat, co všechno můžete vidět při svém prozkoumávání, protože bych ráda, aby si každý výletník uchoval nadšení, momenty překvapení a vydal se sem sám.

Při procházení jsem měla pocit smutku (tak pěkné místo napospas osudu) a trochu i strachu (vypadalo to, že si tady našli domov bezdomovci a feťáci, a evidentně i útočiště místní výtržníci). Kladla jsem si otázky typu, jak by asi tyto lázně vypadaly, kdyby byly funkční a jaký odpočinek mohli lidé při pobytu zažít? Jaký tady tehdy panoval život? Dále jak nacisti mohli zdevastovat smysl Jánských koupelí a jak jej předělali komunisté, kteří většinu věcí tak nehezky zjednodušili svou strohostí? Docela mě fascinovaly vybité skla z oken. Jak řekl můj muž: ,,Přitom by se daly recyklovat. No jo, to ti výtržníci…”

„K horšímu stavu budov napomáhá také aktivita místních výtržníků, například rozbíjením oken a další.“

STAV A OSUD KOUPELÍ NYNÍ? 

Podle posledních informací je známo, že se místa chopil nový majitel (v roce 2020 se jim stal Karel Ležátko, spolumajitel lyžařského areálu Kopřivná). Má jasné záměry a ambice budovy revitalizovat do původního stavu tak, aby co nejvíce zachoval původní vzhled (pokud to jejich stav dovolí). Ty, které už jsou v opravdu katastrofálním stavu, nechat vyjmout z památkové ochrany. Otázkou je, zda se jeho záměry podaří. Podle všeho (můžete sami vidět na fotkách, v jaké devastaci jsou některé části budov) to bude finančně obrovský náročné…

KUDY TAM?

Jánské koupele nepřehlédnete. Najdete je na území obce Staré Těchanovice severozápadně od Vítkova v okrese Opava Moravskoslezského kraje, v rozsáhlých lesích u řeky Moravice. Stojí hned u silnice.

Slovo závěrem? Přála bych si, aby toto místo, jako jedno z mnoha, zase zažilo svou slávu, nebo alespoň z části bylo obnoveno. Je nesmírná škoda, že takových míst máme v ČR více a jsou ponechány napospas svému osudu. Tak co, navštívíte Jánské Koupele?Naplánujete si výlet? Máte rádi urbex? Tak tady máte ode mne jeden tip! 🙂

PŘEČTI SI DALŠÍ ČLÁNKY