“Objektivem zachycuji portréty, okamžiky a vytvářím vzpomínky. Inspirujte se na mém blogu tipy na výlety, cestování i kulturu.”​

Je neuvěřitelné, jaká místa ukrývá Ostrava. Příroda opravdu na dosah. Ať už se jedná o revitalizované rybníky Pod Bedřiškou nebo o příjemnou až exotickou procházku kolem toho Heřmanického, kde se chvíli můžete cítit jako někde v „Asi” (opomeneme –li okolí, které je „těžebního“ charakteru)“, obě místa mají kouzlo. Inspirujte se se mnou, kam v Ostravě na výlet pěšky nebo na kole, a kde hodit tzv. „chill.“

REVITALIZOVANÉ RYBNÍKY – POD BEDŘIŠKOU, MÍSTO K RELAXACI

Místo pro relax i odpočinek – přesně toto je jeho doménou. Z tehdy poddolovaných a zabahněných příliš neatraktivních rybníků pod Bedřiškou v ostravské Nové Vsi se stala zóna relaxace a příjemného posezení. Právě díky městu Ostrava a městského obvodu atp. došlo k proměně tohoto místa a spadá tak pod další projekty v rámci vylepšení života a volného času ve městě.  A že se proměna skutečně povedla a vzniklo tak pěkné odpočinkové místo, se můžete přesvědčit sami.

Jak to bylo s rybníky před proměnou? Rybníky vznikly v roce 1970 a sloužily zejména pro rybářské účely a závody. Postupně jim však odzvonilo, a do poměrně nedávné doby nebyly tak využité. V roce 2016, podle zjištěných informací, se začaly realizovat a upravovat. A minulý rok v srpnu (2020) byly hotové a slavnostně otevřené. 

A co vše zde můžete vidět a dělat? Kromě již zmíněné relaxace u vody na lavičkách si můžete udělat procházku kolem rybníku. Kolem rybníků totiž jsou zrekonstruované chodníky a osazené stromy i keře, které místu dávají hezčí atmosféru. Upravila se zde  také rybářská bouda a spolu s ní zmíněné posezení, takže se zde mohou konat akce, jakmile budou možné.


KDE SE RYBNÍKY NACHÁZÍ?

ZÍSKEJ MAPKU


NAUČNÁ STEZKA A PTAČÍ POZOROVATELNA – HEŘMANICKÝ RYBNÍK

Věděli jste o tomto rozlehlém rybníku v Heřmanicích? V místě, kde by vás ani nenapadlo jej hledat? Už jste tady byli? Ne, pak čtěte určitě dále.

Tato naučná stezka vám nejen přiblíží bohatství přírody těchto rybníků, ale můžete se zde zastavit na odpočivadle pro turisty a navštívit ptačí rozhlednu. Tohle místo se řadí mezi významné lokality, ač to tak na první pohled nevypadá, protože je schované a okolí z jedné strany je těžebního charakteru. 

Pokud ale budete mít trochu toho štěstíčka, tak uvidíte Ledňáčka Říčního, který zde žije a dále také Slavíka Modráčky anebo Čolka Velkého. A možná i mnohé další  zvířata a obojživelníky…

Pojďme tedy na naučnou stezku. Heřmanické rybníky se skládají z pěti rybníků a 100 hektarů rákosí, čímž se řadí mezi největší rybníky ve Slezsku a také mezi jedinečnou lokalitu přírody. Jsou také významné tím, že na místě žije minimálně 250 druhů ptactva a většina z nich spadají pod ochranu přírody.

Hlavní kulisu rybníku, kterou jistě nepřehlédnete, tvoří halda – pozůstatek po těžbě z Heřmanických dolů. Ale co hlavně utváří onu až skoro Asijskou či exotickou atmosféru rybníků jsou rybářské posedy (menší domky) na vodě, ke kterým se dostanete po přístupných mostcích… Je jich zde postaveno okolo sedmdesáti, což není tedy málo. Rybníky jsou rybářským rájem a jakousi oázou klidu i divočiny posazenou v místech, ve kterých byste nejspíše jen tak nehledali.

Nutno podotknout, že parkování tam není úplně jednoduché, ale přesto i přes zákazy, tam lidé auty jezdí. Takže kdo je drzý… Jinak z druhé, zelenější strany, se vám pří procházce otevřou krásné obzory s výhledem až na Beskydy… A když se kouknete z vyhlídky na domečky, tak chvílemi to vypadá, jako v Asii, ne v Ostravě. 😀


MAPA, KUDY JÍT

ZÍSKEJ MAPU

Tak co, navnadila jsem vás na toulky Ostravou, která už dávno není černá, jak se městu kdysi přezdívalo?  Naopak se mnoho lokalit proměnilo v místa pro sport, relaxaci, výlety a oázy odpočinku při útěku z ruchu města. Místa pro příjemnější volnočasový život ve městě.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI Z MÉHO BLOGU.