“Objektivem zachycuji portréty, okamžiky a vytvářím vzpomínky. Inspirujte se na mém blogu tipy na výlety, cestování i kulturu.”​

Hory neznamenají jen dlouhé trasy, pocení, dřinu a výšlapy až na samotný vrchol, ale také pohodové procházky za krásami ukrytými v jejich lesích. A my se teď na jeden takový společně vydáme.


TAK HURÁ NA VÝLET!

Jedno místo, přesně jak je výše popsáno, je i Maxova nádrž na Bílé v Beskydech. Nádherná a čistá nádrž ukrytá mezi Beskydskými lesy. Procházka k ní není vůbec náročná. Výlet je vhodný jak pro rodiny s dětmi (dokonce i kočárkem), tak s malými psy a těmi turisty, co neujdou ty dlouhé kilometry a přesto chtějí být v přírodě a hýbat se. K nádrži se totiž dostanete pohodlně po asfaltu.

POZOR: Sice půjdete po asfaltu a cesta je klidná i nenáročná, jedná se však o cyklostezku, kde jezdívá mnoho cyklistů. Proto děti i pejsky si dobře hlídejte!

Parkování je možné kousek od startu trasy, a to před Obůrkou v Bílé, kam se vlastně můžete s dětmi anebo i vy dospělí, podívat předtím, než se vydáte k Maxově nádrži. Najdete tam totiž v ohradách jeleny a daňky a uděláte si tak příjemnou obchůzku mezi stromy.


ÚDOLÍM SMRADLAVY

K Maxově nádrži je to cca něco přes hodinku času a zhruba 4 kilometry chůze, to znamená, že vlastně „pošlapete“ poměrně kousíček. Celou cestu půjdete onou silniční cestou okolo lesů a protékajícího potůčku až narazíte na první odpočívadlo a místo, jež už z dálky netypicky zapáchá. Jedná se o Smradlavu. Název má proto, že tam vytéká sirný pramen Smradlava.  

INFORMACE K MÍSTU: SMRADLAVAJedná se o místo, kde vytéká sirný pramen Smradlava. Dostanete se k němu přes dřevěný mostek, stojící nad potokem a kousek od něj je přístřešek a lavičky k posezení. Už zdálky poznáte, že se blížíte k pramenu, pro jeho netypický zápach. Ačkoliv to tak nemusí vypadat, ale je označován za nejkrásnější sirný pramen Beskyd obsahující sirovodík a také v něm žijí i velmi vzácné fialové bakteriální kolonie Chromatium. Proto má voda neobvykle bílý povlak v místě, kam dopadá.


MAXOVA NÁDRŽ A CO NABÍZÍ?

Když dojdete na místo – Maxovu nádrž, otevře se před vámi vodní plocha a hezký mostek, na nějž si můžete vyjít a rozhlédnout se okolo. Nabízí se i malé dobrodružství… Na okraji nádrže si můžete povšimnout uvázaného dřevěného voru a pokud se nebojíte, tak se rozhodně zkuste na něm projet po vodě. Normálně jej odvažte a nasedněte.  😊

My v době našeho výletu chytli bohužel deštivější počasí a navíc jsme pokračovali na delší túru, tak jsme nezkoušeli, ale určitě se neostýchejte. Jen pozor na své děti.

INFORMACE K MÍSTU: MAXOVÁ NÁDRŽJedná se o spalovací nádrž nacházející se na říčce Smradlava a na severním svahu hraničního hřebene Moravskoslezských Beskyd. Nachází se v nadmořské výšce 647 mnm. Objem vody v nádrži je cca 15 500 m³

SUPER TIP: Když budete u Maxovy nádrže, uvidíte tam také parádní turistický přístřešek a vedle něj nesmíte přehlédnout ohniště s lavičkami. Pokud jste milovníky opékání buřtů v přírodě, pak doporučuji si jich pár přibalit a třeba si i opéct. Kdyby pršelo, máte se kde schovat, akorát musíte doufat, že vás nikdo nepředběhne. Ohniště není velké, ale zase, proč se neseznámit.


VYDEJTE SE DÁL

Co se týče výletu dál, pokud nechcete skončit jen u Maxovy nádrže a více si vyšlápnout, tak se můžete vydat směrem na Smutínky, k hospůdce Kmínek a pak dál například na Kelčovské sedlo (vše uvidíte v mapce trasy). Na této trase půjdete chvíli po hranicích ČR a SR. Ujdete příjemné kolečko a vrátíte se zpátky k autu. Po cestě se vám otevřou výhledy a přírodní scenérie, které nikdy neomrzí, a užijete si i chůzi lesem za zpěvů ptáků a ruchů přírody. My měli štěstí, že jsme šli na trase sami a mohli tak načerpávat úžasný klid. Jo a z některých míst uvidíte parádně i Lysou horu!

Po tomto okruhu, jak jsem již zmínila, se vrátíte na silnici, která vede směr Maxova nádrž a okolo ní, a pohodlně tak dojdete až k autu.

Podtrženo a sečteno. Uděláte si tak či tak parádní výlet, kdo chce, si i vyšlápne a věřím, že si každý z vás najde v trase to své! Takže neváhejte a utíkejte objevovat krásy Beskyd! Jen prosím, chovejte se ohleduplně, jak u opékání buřtů, pokud se pro tuto variantu rozhodnete (co si přinesete, to si zase odnesete nebo sníte!), tak i na procházce (když je vlhko, chodí přes cestu například mloci, avšak nejspíše až večer a vpodvečer ale i tak…) a našlapujte opatrně! 😊


MAPA CESTY K MAXOVĚ NÁDRŽI

ZÍSKEJ MAPU

MAPA PRODLOUŽENÉHO TURISTICKÉHO OKRUHU

ZÍSKEJ MAPU

PŘEČTI SI DALŠÍ ČLÁNKY A TIPY NA VÝLET