“Objektivem zachycuji portréty, okamžiky a vytvářím vzpomínky. Inspirujte se na mém blogu tipy na výlety, cestování i kulturu.”​

Bije vám srdce pro dobrodružství? Rádi objevujete krásy divoké přírody, hor a krajiny? A také vás trápí, že nyní nemůžete cestovat? Na to mám jeden perfektní tip, jak cestovat z „gauče“, a to knihu  – DLOUHEJ ŠPACÍR, PĚŠKY SKANDINÁVSKOU DIVOČINOU. Napsala ji jedna skvělá holka z Moravy – Zuzka Švoncová.  

Ke knížce jsem se dostala díky Instagramu, kde samotnou autorku sleduji. Obdivuji ženy (pánové snad momentálně odpustí), které se nebojí vydat za hranici svého komfortu. Spát pod širým nebem či ve stanu a „špacírovat“ pešky tam, kde to chce nutnou dávku odvahy i síly.  A umění žít několik měsíců jako poutník v přírodě, kde sprchou je například jezero a parfémem pot a naše „přirozenost“. 😀

Norsko a Švédsko, o kterém tento „špacír je“, se nachází v mém hledáčku zemí, kam se chci v budoucnu podívat! Koneckonců v téhle Covidové době, kdy je cestování komfort ještě stále zakázaný, jsou knihy dobrou alternativou, jak moct vycestovat a přitom zůstat doma v teple.

Ale zpátky k samotné knize. Jedna neobyčejně obyčejná turistka, holka jako my, ale s velkou dávkou odvahy plnit si své sny, se rozhodla s přítelem vydat na „divokou“ cestu do hor Skandinávské divočiny. Projít pěšky 1753 km skrz Švédské a Norské hory a cestu zaznamenat do deníku. O své prožitky, pocity, radosti, strasti a životě v těchto zemích se pak rozhodla podělit v knize. Čtenáři se snaží přiblížit, a obohatit jej, popisem nejen místy drsné a velmi kontrastní, krajiny ale ukázat, jak se zde žije, jaké mají zvyklosti, kulturu aj.

Vydejte se na  výlet dlouhý 85 dnů se Zuzkou a Honzou 1753 km pěšky napříč Skandinávií.

ZAČTĚTE SE!

Jak jsem již zmínila, námětem knihy je cesta ze Švédska do Norska, tedy Skandinávskou krajinou hor s jejími dominantami, místy, parky aj. Je to příběh dvou turistů, kteří tři měsíce strávili spaním na divoko, chůzi v nepříznivé počasí a měli možnost obdivovat veškeré krásy divoké přírody. A jak sama autorka uvádí, v popisu na zadní straně knihy, toto povídání vás donutí nazout pohorky a jít za dobrodružstvím. 🙂

V knize jsem ale našla i mnohem více, než jen povídání o místech kudy šli, a horách, kam se šplhali. Autorka v knize píše o motivaci, kterou někdy sama ztrácela a musela znovu nalézat. Psala také o hledání sama sebe, ta část, co vás při cestování a zvláště v horách potká. Myšlenky proudí, přichází situace, se kterými si musíte umět poradit a beznadějné chvilky, kdy můžete proklínat sami sebe anebo naopak si uvědomit, jaká je ve vás síla. Zkrátka nejdete jen cestu za dobrodružstvím, ale sami za sebou. Vzpomínky, které v noci při usínání nebo při chůzi proudí, vás donutí si uvědomit, jak moc v životě máte a můžete za to být šťastní. Že si někdy jen zbytečně stěžujeme a přitom tolik kolem sebe nevidíme. Jak málo vůbec stačí ke štěstí a přesně tohle vám Zuzka opět připomene!

V cestě, na kterou se vydali, viděla (také ji motivovala) mnohem hlubší myšlenku a popud, proč tuto cestu podniknout, než jen objevování krajiny. Touto cestou si přála pomoct osobě blízké, která měla velké problémy a doufala, že tato její cesta pomůže, než pochopila smysl pomoc a boje s něčím, co nás někdy smete víc, než si myslíme. Nicméně nechci vyzrazovat, oč se jedná, abyste se začetli a zjistili sami…

Pojďte se radovat, smát, místy trpět s hrdinkou a kochat se prostřednictvím textu divokostí i čistotou krajiny!

PŘÍBĚH, KTERÝ PROŽÍVÁTE S HRDINKOU

Některé vtipné až „děsivé“ příběhy, i když to nejspíše není vhodné přirovnání, jsem prožívala přímo s ní.  Ať už šlo o zdraví, pocity bezmoci, pocity naštvanosti a stesk po blízkých a samota. A naopak ty vtipné příhody, pády do bahna a další pozitivní zážitky.

Je to zápas sám se sebou, protože když se vydáte na takový „trek“ pak si musíte uvědomit, že zde budete jen vy, příroda a váš partner (a vaše puchýře :D). Ne vždy se vám půjde skvěle, budete bojovat s oněmi puchýři v botách, s horkem, zimou, únavou…. Budete na mnoho situací sami a budete se s nimi muset poprat. Myšlenky vám budou v hlavě kolovat natolik, že přehluší časté ticho a vy tak máte čas o sobě, o životě přemýšlet, kromě toho budete řešit výhradně každodenní přežití, nocleh a cestu, kudy a kam dál. Je to zkouška i zápas člověka se sebou.

Odměnou jsou ale ty nádherné místa a kousky přírody člověkem nezničené a nedobyté. Ty výhledy  a ranní východy slunce i západy. Setkání na živo s majestátným losem a jinými zvířaty. Hudba přírody, když usínáte a spousta dalších zážitků.

Navíc tento příběh je nejen o putování ale o dvou lidech a situacích, které jsou zkouškou jejich vztahu. Být spolu sami na cestách a zvládat veškeré události společně, umění dělat kompromis, být si oporou a spoléhat se na sebe, to vše nebývá často jednoduché. O to více mě bavilo tyto stavy společně s nimi prožívat a uvědomit si, jak je důležitý správný výběr partnera a to nejen na cesty. Čímž se dostávám k tomu, že putování a příběh Zuzky se nedočtete jen o výše vypsaném, turistickém dobrodružství, ale najdete zde i smýšlení o hodnotách a uvědomění si, co je v životě či není důležité. Možná se opakuji, ale právě v tomto ohledu mi byla kniha tolik sympatická. Cestování, zejména tohoto typu, přináší člověku opravdu mnohem více, než si umí představit. 🙂

CO VÁM KNIHA PŘINESE?

Kniha vám přinese nejen to, co jsem již v předešlém odstavci naznačila – uvědomění si životních hodnot a toho, co je v životě důležité, například vědět, co si dám k večeři a zda budu mít co jíst. Kolik mám místa v batohu (kde není prostor na zbytečné věci, jimiž se v životě často obklopujeme a vlastně je ani nemusíme potřebovat), kde seženu vlastně vodu, která mi dochází a mě čeká ještě dlouhá cesta bez civilizace. Jak si poradit, když se musíte brodit přes ledovou řeku a umět zatnout zuby, protože je to všechno hlavně v hlavě. Kde najít místo k vyspání se a zahřátí, když je vám zima aj.

Zuzčin příběh vám vnukne do hlavy, že starosti, co běžně řešíme, jsou mnohdy tak zbytečné, snad i umělé. Také si uvědomíte, jak moc je důležité vědět, jakými lidmi se chceme vlastně obklopovat.

Bylo moc fajn číst o tom, jak cesta ubíhala a měnil se terén i krajina. Jaké potkávali turisty a místní. Rozdíly mezi městem a odlehlými vesnicemi.  A také bylo hezké pozorovat, jak se měnili naši výletníci a jejich osobnost při dlouhé a náročné cestě, na kterou se vydali společně.

A ZÁVĚREM?

Kniha je velmi čtivá a autorka se nebojí používat i slova ze své rodné oblasti a svého rodného jazyka. Vše popisuje tak přirozeně, živě až vám to dá pocit, že se této túry přímo účastníte. Najdete v ní i několik fotografií kouzelné přírody a hor. Fotografie, kde spali, co navštívili a jak vypadá naše autorka i její partner na cestách. Pokud však chcete vidět více těchto fotek, pak doporučuji navštívit její Instagram: zuzka_world_wanderer

Začtěte se tedy do příběhu, o cca 200 stranách, s opravdovou lidskou tváří, do řádků emotivních a velmi čtivých…. 🙂 A pokud milujete cestování i objevování přírody v netradičním stylu nebo i příběhy dobrodruhů, kteří se vydávají na cesty, kde musí spoléhat jen sami na sebe (což vás láká zažít, nebo jste již zažili), tak či tak doporučuji!

Pokud byste měli o knihu zájem, můžete si její zpracování objednat u samotné autorky na e-mailu: [email protected]


ČTĚTE DALŠÍ ČLÁNKY S TIPY NA BLOGU