“Objektivem zachycuji portréty, okamžiky a vytvářím vzpomínky. Inspirujte se na mém blogu tipy na výlety, cestování i kulturu.”​

Tentokrát se nejedná o Francouzský zámek, i když se mu lehce podobá, ale o docela opomíjenou památku v Jeseníkách – zámek Slezské Rudoltice. Jsou totiž místa, která nejsou tak známá, navštěvována a opomíjená.  Důvodu může být mnoho, jejich umístění, nepřístupnost, nebo jen, že chátrají, nikomu nepatří atd… Jedním z takových je například zámek Slezské Rudoltice, který se postupně vzpamatovává z nepříjemné minulosti. Zvláště za dob druhé světové války a komunismu a dostává se tak znovu do povědomí veřejnosti!

O jeho existenci jsem já sama neměla donedávna tušení. Narazila jsem na něj, až když jsme se s rodinou na podzim vydali na víkendový pobyt do Jeseníků. Hledala jsem zajímavosti v okolí, které navštívit. Právě zámek Slezské Rudoltice mě zaujal, zejména pro svou přezdívku „Slezské Versailles“. Francie v Česku, proč ne, že?! Ačkoliv nepatří mezi chátrající a zapomenuté objekty, i přesto o svou slávu a většinový zájem ještě postupně bojuje. Teprve nedávno se podařilo Rudolticím získat dotaci, aby se mohl postupně opravit a zrekonstruovat.

No asi takto, rozhodla jsem se, že vám budu psát a dávat tipy na místa, u kterých vnímám, že si zaslouží pozornost a podporu, aby se o nich mluvilo, navštěvovalo a šířilo vědomí, že stojí za podívanou a …rozhodně však mají co nabídnout a ukázat! 🙂 Jen je škoda, že ten den pršelo a fotky jsou zamračené a “upršené”.

SLEZSKÉ VERSAILLES A NĚJAKÉ TO INFO O NĚM

V historii a za dob své slávy patřil zámek mezi významná kulturní centra ve Slezsku. Dokonce se mu dala, již zmíněna, přezdívka Slezské Versailles. Přezdívku si zasloužil hlavně díky vzhledu. Než vstoupíte do jeho zahrad a uvidíte vstupní bránu, připomíná zmenšenou verzi  té z Versailles a pokud se podíváte níže na porovnávající fotografii, pak v mnohém se francouzskému zámku fakt podobá. Člověk by ani neřekl. Oko historika to polichotí.

Zdroj:https://mamesvetovykraj.cz/zamek-slezske-rudoltice/

I přesto, že na první pohled takto nepůsobí, má velmi bohatou historii. V dějinách, převážně těch novějších, však velmi strádal a místo historické památky se mnohokrát stal sluhou různých činností a byl předělán jak Němci, tak i komunisty.

Naposledy jej, dost nehezky, zdevastovali právě komunisté. Zdi zámků přemalovali na jednotnou barvu, vyměnili nevkusné a nevzhledné dveře i okna a zničili tak kus zámecké historie. Naštěstí zůstaly místnosti, kde ještě najdeme původní mozaiky a obrysy zdí. Ačkoliv jich je málo, převážně se jedná o jednu… Ta je téměř nedotčená a díky ní můžou návštěvníci vidět, jak původně zdi vypadaly, než se do zámku v hojném zasahovalo.

HISTORIE ZÁMKU VE ZKRATCE

Svou slávu zámek zažil v době, kdy jej vlastnil Albert z Hodic, který patřil mezi nejvýznamnější osobnosti slezské šlechty 18. století. Ten jej přepychově vybavil a upravil do rokokového stylu a současně nechal založit zámecký park. Pořádali se zde slavnosti, na kterých se objevovali významné osobnosti té doby jako například pruský král Fridrich II.

Původní podoba – zdroj:https://www.zamekslezskerudoltice.cz

Majitelé zámku se v průběhu dost měnili. Posledním soukromým majitelem byl koňský handlíř. Zámek sám o sobě má zajímavou historii, ale nerada bych vás o ní ochudila a naopak nalákala, abyste místo navštívili.

Co však ještě musím zmínit je, že za druhé světové války zde mimo jiné sídlila část Goebbelsova ministerstva propagandy a cvičil zde Hitlerjugend. Po druhé světové válce byl zámek krátce sídlem místního národního výboru a po pozdější částečné rekonstrukci sloužil zámek v 70. – 80. letech jako sklad zdravotnického materiálu.

UVNITŘ NAJDETE ATRAKTIVNÍ EXPOZICE!

Na zámku je k vidění řada atraktivních expozic a zajímavostí jako například historický nábytek (ač v mnohém zapůjčený a dovezený odjinud), výstavy, nebo kompletně vybavený salón, ve kterém trávili  své volné chvíle šlechtici a smetánka. Dále zde můžete vidět dámský a pánský pokoj. A mezi opravdu zajímavé předměty na zámku patří Hitlerův kulečníkový stůl, dle historie vyrobený Krnovany na zakázku při návštěvě Adolfa Hitlera.

Kdo miluje historii války, přijde si v zámečku na své! K vidění zde nabízí výstavu z naleziště pozůstatků druhé světové války, různé zbraně, miny, znaky, mince, telefony, přilby, uniformy a vše, co připomíná druhou světovou válku. A vše není jen v zásadě německého původu, ale i českého a ruského. Zkrátka pro milovníky dané historie určitě stojí za to omrknout. 

V další části budovy zase pro změnu uvidíte kus české historické tradice – paličkování, která  se na Osoblažsku a ve Slezských Rudolticích rozvíjela počátkem 17. století. Doputovala z Krušných hor díky Simonu Daumehovi. Paličkované věci se ve velkém prodávaly do Brna, Vratislavi a taky pašovaly do Německa. Skupina nadšenců této tradice se tak snažila o její obnovení. A tak mimo jiné vznikla výstava na zámku (už od roku 2004), aby nám tradici přiblížili a ukázali, co vše vznikalo a zase vzniká, a jak jsou české ručičky šikovné.

Mimo jiné se zde také pořádají výstavy fotografií a dle slov průvodkyně patří zámek k oblíbeným místům, kde vystavují fotografové zejména z Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.

Smutné je, že mnoho nábytku, věcí atp. si museli zapůjčit, aby zámecký prostor alespoň přiblížili k ukázce, jak se zde žilo. Jelikož historie (jak jste se dočetli výše) nedovolovala, aby se mnohé věci zachovaly. I tak je obdivuhodné, jak se místní a historici snaží, aby zámeček opět vzkvétal, nabyl původní podobu a stal se navštěvovaným místem!

PROJDĚTE SE PO OKOLÍ ZÁMKU

Kde  ho vlastně najdete? Barokní zámeček se nachází v oblasti Jeseníků a to v tzv. Osoblažském výběžku.  Zámeček stojí v opravdu malinké nenápadné vesničce Slezské Rudoltice. Když na místo přijedete, uvidíte jen několik domečků a malé náměstí, na kterém je jen jedna hospoda. Na první pohled vypadá dost opuštěně, tak trochu konec světa. Někdo se možná zděsí, jinému naopak místo přijde milé a klidné. Tím vás ale nechci odradit, ba naopak! Samotná vesnice navíc sídli v odlehlém kraji a město je od ní daleko. Ideální je přijet autem, ale pokud chcete po pěší ose, můžete jet vlakem anebo to spojit s cyklotoulkou, protože cyklotras je okolo opravdu dost.

Zámeckou budovu obklopuje poměrně malý ale za to krásně upravený park. Co se týče historie parku, do dnešních dní se zachovala jeho malinká část, a ta postupně prochází revitalizací a je utvářená v duchu francouzských a anglických zahrad. Vedle zámečku také uvidíte malý rybník, který se dá okolo krátce obejít. Takže kdo se nebojí, smí do lesa kolem rybníka! 😀 Je pravda, že oproti jiným zámkům, které mají parky mnohem rozšířenější, je „prckem“, nicméně i tak se může pyšnit krásnou úpravou, zastřiženými  keříky, hezkými květinami a vůbec vypadá moc hezky.

KUDY A KAM NA ZÁMEK?!

ZÍSKEJ MAPU

SOUHRNNÉ INFO:

  • MÍSTO: Slezské Rudoltice. V oblasti Jeseníků.
  • DOBA PROHLÍDKY: cca 40 minut
  • VSTUPNÉ: 6 -15 let  =  30,- Kč  / starší 15 let  = 60,- Kč
  • PARKOVÁNÍ: Na náměstí před zámkem.
  • AKTIVITY: Procházka kolem zámku a po okolí vesnice.

Tak člověče, neváhej a zaznamenej si další tip na výlet. Podpoř české zámky a památky, které to potřebují!

PŘEČTI SI DALŠÍ ČLÁNKY SE ZAJÍMAVÝMI TIPY