Vyberte stránku
Lidé jsou emoční bytosti a nikdo není horší či lepší. Jde jen o to, jaké své vnitřní stránky na povrch projeví.  Zda se nechají strhnout emocemi zloby, či nikoliv. Už od věků jsou mezi lidmi vedeny války a boje. Nenávist a zloba tady byla a bude. Jde jen o její projev a v jaké míře se děje. Jakým způsobem v dnešní, moderní, inteligentní společnosti dokáži lidé druhým škodit není ani tak překvapivé ale spíše často směšné… Dnes se nevedou války reálné, ale války po síti. V síti internetu žijeme, dýcháme, myslíme a děláme vše.

„Internet je dobrý sluha, ovšem zlý pán!“

Není překvapující, že se lidé pomlouvají a hází na sebe „špínu“ prostřednictvím internetu. Překvapující a úctyhodné je, když někdo dokáže výtku a nesouhlas říct do očí. Na internetu může být hrdina každý. Schovávat se za anonymitou a očerňovat je jednoduché. Říci do očí a ukázat se už bývá horší. Proč takovým lidem chybí odvaha a raději se skrývají? Nevím, zda se vám někdy stalo, že vás někdo napadl, tajně v naději, že vás tím úplně setře? Co vám v tu chvíli běželo hlavou, že je dotyčný hrdina? Nebo naopak  svým způsobem „loser“ a srab, že takto činí prostřednictvím anonymity a internetu? Kyberšikana a  internetové rozbroje v podobě nabourávání něčí identity a soukromí, vyhrožování, pomluvy a šíření polopravd dnes není neobvyklé, naopak stálé častější. V tomto směru internet umožňuje mnoho možností. Kdekomu dokážeme prostřednictvím něj ublížit, proto je potřeba si dávat pozor na toto prostředí, ale zároveň není tak nesnadné dotyčného vystopovat. Zrádná je ta technologie. Nedávno jsem četla článek, jak jednu mou známou v jistém oboru chtěl nějaká naštvaný pán vykolejit a očernit. Ve výsledku z těch zpráv vyčetla, jak je dotyčný zakomplexovaný a hraje jistou hru, neboli kampaň, která se mu příliš nedaří. Ji i její kolegy to spíše utvrdilo v tom, jak moc dělají svou práci viditelně a tím i dobře, a jak „málo cenní“ lidé dokáží „hnípat“ jen proto, že se jim samotným nedaří, že nemají náladu, jsou naštvaní a prostě jim jen očerňovaná osoba vadí.
„Téměř ve všem platí stará pravda – podle sebe soudím tebe.“
Když člověk něco dělá, a je jedno jakým způsobem a co, najde se spousta lidí okolo, kteří se řadí mezi nepřející. Snaží se srážet jeho osobnost. Já ovšem vím, že pokud někdo něco křivého plivete na druhého, bez podložených fakt a důvodů, tak je to často odraz Vás. V tom, co píšete a tvrdíte se také odráží vaše stránky osobnosti, ega, strachy, komplexy a podobné. Začarovaný kruh. Často tím jen zrcadlíte sami sebe a ventilujete své vnitřní neduhy či raněné ego. Tedy je zvláštní, kde se v lidech dokáže objevit tolik zloby a zároveň tolik hněvu, aby jej museli ventilovat ven na druhé často bez důvodu a ještě anonymně. Ve skutečnosti dokáží špatné věci člověka posílit a utvrdit, že svou práci může dělat ještě lépe. Všichni ti špatní lidé, kteří našimi životy prochází, nás utvrzují v tom, kým nikdy nechceme být a posouvají! Takže můžeme těmto lidem vlastně poděkovat, že nás spíše nakopnou, než srazí…
 „Není kritika jako kritika a měla by být konstruktivní!“ 
Připomnělo mi to článek, o kterém jsem nedávno psala, kde odborník rozebíral přijetí kritiky a také její rozdělení. Psal v něm, že není kritika jako kritika a pokud není konstruktivní, pak je jen zrcadlení druhé, raněné osoby. Ale to se už opakuji. Je potřeba se usmát a pokračovat dále s ještě větší vervou a vědomím, že naše práce může přinášet ještě lepší výsledky a tito „špindírci“ nám jen chtějí kazit dny, jelikož mají blbou náladu, nemají nás rádi, mají zraněné ego apod.  „Kde se ve vás lidech bere tolik špatného a zloby, že tyto vnitřní rozpory musíte ventilovat často i bezdůvodně jen pro nějakou antipatii? Proč chcete druhé ponižovat a špinit, očerňovat jejich práci, aniž byste nejdříve začali měnit věci u sebe?“ Asi tyto výlevy člověk nikdy zcela nepochopí. Třeba jednou najdete i Vy lepší cestu… a odvahu se neskrývat. Svět je krásné místo, když začne člověk u sebe. Pochopí slova jako je pokora, rovnováha a klid, a hlavně najde vnitřní klid on sám. (Bývá to běh na delší trať.) Pak takovým dojde, že soudit nepotřebují, protože začnou být spokojení se sebou a nebudou mít potřebu hodnotit bezdůvodně druhé jen proto, že mají v sobě zlost, závist a nenávist!

Přeji všem slunce v duši a mír! Dělejte, co vás baví tak, aby vás to posouvalo, těšilo a naplňovalo. Protože když nejde o život, jde o hovno…