Vyberte stránku

ak již sám název článku napovídá, zaměřím se na téma cestování a útěk před životem nebo naopak jeho nalezení a tedy překonávání strachu. Nedávno jsem totiž objevila pěkný citát: „Necestujeme proto, abychom unikli životu, ale aby život neunikl nám.“ Souhlasím. Nejedná se o útěk ale o cestu… Chceme dojít ke zjištění a poznání. Chceme něco překonat… třeba sebe samotné.

Necestuji zatím tak intenzivně, jak bych si přála, ale za poslední dny jsem se dost vrhla na zdolávání hor. Díky těmto výletům jsem pochopila, že mě baví sebe překonáni. Uvědomila jsem si, že neutíkám, jak jsem si původně myslela, ale nacházím smysl života. Překonávám se.  Snažím se získat zážitky, najít a vyzkoušet samu sebe. Ano, slovo sebe zdůrazňuji, protože o tom to je!

Nedávno jsem naskočila po hlavě do výzvy. Překonala jsem vrchol, na který jsem předtím netrénovala. Jednalo se o jiné převýšení, než jsem doposud byla zvyklá. Měla jsem strach a pokládala si v sobě otázky: „Co když to nedám? Co když jsem blázen?“ Přesně tyto otázky nás mohou ale omezovat. Díky nim to předem můžeme vzdát. Ano, člověk musí zvážit své možnosti a nejít vyloženě do všeho po hlavě, ale pokud ho však vždy usadí strach, neposune se nikdy nikam!

Výzvu jsme zvládla lépe, než bylo očekávání. Mohu vám říct, že je neskutečný pocit překonat sami sebe! Protože není nic těžšího. V tu chvíli mi došlo, co vše můžeme dokázat, pokud najdeme správnou odvahu a motivaci. Platí to podle mého nejen u cestování, ale v životě obecně. Strach bývá překážka, která se dá přeskočit. Je s ní třeba ale začít pracovat.

Cestovat jsme si vždy přála, ovšem měla jsem strach, že když někam vyjedu na delší dobu, tak mi doma dost věcí unikne. Hlavní brzdou ale byly myšlenky: „Mám dost peněz? Budu je mít? Zvládnut to?“  A tyto pochyby už předem zaručují prohraný boj! Já ale strach překonala a pustila se do určitých věcí s větším odhodláním a pevným rozhodnutím. Uvědomila jsem si, že věnovat čas jakémukoliv cestování, je za mě nejlepší způsob investování peněz. Peníze byly a budou. Život doma neuteče, naopak. Život je tam… venku.

Ne vždy jde všechno jednoduše, ale o tom to je!

Co je dnes snadné, nám nikdy nic moc nepřináší. Posouvají nás překážky. Pak člověk může litovat, že necestoval dříve, nebo necestuje více a místo toho sedí doma, nebo chodí na party. Cestování je dobrý způsob, jak utratit své peníze, a přesto se stát bohatším. Bohatším proto, jelikož nás to pravdu obohatí…minimálně o zážitky.

Díky cestování poznáme a objevíme skutečný život. Často najdeme i sami sebe, protože před sebou neutečeme, ba naopak. Měli bychom přemýšlet, než něco zkusíme, než vycestujeme, ale neměli bychom se bát. Obecně, když něco nevyjde napoprvé, může vyjít napodruhé. Důležité je – nevzdat se!

Žijme. Hledejme život a zážitky! Nebojme se! Strach je pouze překážka. Je to v naši hlavě.