Vyberte stránku

Ostrava není jen kamenné a rušné, či kulturní město, ale město, kde na jeho okrajích či v okolí lze nalézt klid a pěkný výhled. Každý si najde to své, stejně jako Lubomír, který do části města zvané Dubina přistěhoval kdysi dávno a žije tady už nějaký ten pátek. Místo má rád a neměnil by. Proč ses přistěhoval do Ostravy? „Přistěhoval jsem se sem kvůli doíiždění tehdy, je lepší dojíždět do centra odsud než odjinud, to je jeden z důvodů, ale další důvod, proč jsem se tehdy nastěhoval, bylo manželství.“

Miluje procházky se svým pejskem, při kterých potkává i další pejskaře a může si tak popovídat s lidmi ve svém okolí bydliště. Co sis našel v místě svého bydliště zajímavého, co tě tady baví a těší tě? „Pole, za Dubinou, kde jsme se byli projít, mám ho rád, protože tam mohu jít relaxovat, vypnout hlavu. A také má parťačka Joy, se tam může volně proběhnout bez vodítka a to se jí moc libí. A jak je možno vidět, tak je odsud krásný výhled do okolí, když opomenu Mittal, který to trošku kazí, pak jde vidět většina Ostravy a i když je lehce zamračeno, výhled to nezkazí. Také jdou krásně vidět Beskydy. Tvoří to odsud krásnou periférií…“ Po cestě potkává mnoho pejskařů, kteří se tam prochází, protože mají i jistotu, že se pejskům nic nestane a hlavně naleznou vytoužený klid, který je od města občas potřeba. A lze potvrdit, že z tohoto místa, ale nejen z něj, jdou vidět Beskydy, které nejsou daleko od Ostravy a to je takové malé pozitivum – krásný výhled na blízké hory.

Jak vnímáš místo svého bydliště, Dubinu, jako část Ostravy? „Kdysi lidé na Dubinu nadávali, že je částí pro přistěhovalce, ale za těch 15 let, co tady žiju, se hodně změnila, dost lidí se sem přistěhovalo ale na druhou stránku, jak se tvrdilo, že to tady žije a Dubina je jako Las Vegas, tak naopak, uklidnila se a už se vše ustálilo a žije se tady klidně a pěkně.“ Takto vnímá Dubinu Lubomír jako místo, kde bydlí dlouho a kde i on si našel své.

Co se ti líbí, či nelíbí na Ostravě, jak ji vnímáš, i se změnami, které přichází, či nepřichází? „Jako mínus hlavně vnímám nedokončený obchvat Ostravy, myslím směrem na Opavu, zatěžuje to nejen Dubinu ale i Porubu, protože pokud člověk chce cestovat, tak je to celkem velký problém a to se mi nelíbí. A co se týká plusů, tak mi se líbí, že se snaží udělat Ostravu čistší, kulturnější, živější, a konečně je kam jít za kulturou, navíc není jednostranná ale naopak více žánrů a možností.“ Co se mu ještě líbí na Dubině, kde bydlí, je kolonie Jubilejní. Malinká část, která má hezký nádech starší architektury a hlavně tam máte možnost vidět krásnou zeleň. Tohle vše Lubomír obdivuje a rád tam chodívá také na procházky.(Lubomír, 54)