Vyberte stránku

Ostrava není jen město sportu, zábavy, průmyslových či jiných památek, ale také zajímavých komunit a projektů, které přináší hlavně společnou radost. Komunitní zahrada Tržnice blízko budovy Cooltouru, k níž náleží, je pro Ivu jedním z míst, které má nejraději, a projekt, na kterém se aktivně podílí. „V komunitní zahradě trávím volný čas často. Jsem součástí této komunity už od jejího vzniku před třemi lety,“ říká Iva. : Proč ses společně s dalšími lidmi pustila do projektu komunitní zahrady? „To, proč jsem se do projektu pustila, byla asi zvědavost a hlavně chuť dělat něco, co tady ještě není. A taky jsem toužila mít své políčko, kde si mohu vypěstovat potraviny, ovšem tohle přišlo až později, kdy jsem si poprvé sklidila svou první úrodu.“ Na zahradě si lidé ve velkých stavebních pytlech pěstují svou zeleninu, bylinky a ovoce. Kromě toho se společně scházejí u grilování či jen tak. Tvoří tak společně malou komunitu příznivců bio potravin a městské zahradničení.

Ivu mimo jiné, podle jejích slov, baví, že je to taková oáza a díky jejímu umístění tady na tržnici, kde není příliš ruch od dopravy a není to ani frekventované místo. Zahrada není ovšem uzavřená, možnost nakouknout, když jde někdo kolem, tam určitě je a kdokoliv se může ke komunitě přidat.

„Pokračuji v tom i proto, že mě baví, jak se zahrada proměňuje, že se rozrůstá a taky to začíná zajímat lidi, u kterých by mě nenapadlo, že by se přišli zeptat a podívat, či chtěli něco pěstovat.“ Pozitivně hodnotí i to, že to není zahrádkářská kolonie, jak je klasické, ale komunita, kdy má člověk svůj pytel s hlínou vedle někoho jiného a vždy, když tam přijde, tak se s někým potká. Je to místo přátelských setkání.“ Komunitní zahrada Tržnice je v Ostravě zatím jedinou svého druhu a funguje nejen jako místo k pěstování vlastních potravin, ale i jako místo setkávání a sdílení zkušeností pro všechny, kteří nemají své vlastní zahrádky. (Iva, 30 let)